Stromzivota
Dôležité informácie
 • Vieš povedať ako zdravé je prostredie v Tvojom meste či obci? V rámci Bioprofilov máš k dispozícii niekoľko indikátorov. Tie budeš monitorovať a výsledky zapisovať do elektronických záznamových kariet. Svoje hodnotenie si budeš môcť porovnať s výsledkami iných miest a obcí na mape bioprofilov. Zároveň môžeš navrhovať opatrenia, ktoré pomôžu zlepšiť výsledky Tvojej obce v ďalšom roku.

  ovzdušievodaodpadyenergiabiodiverzitasídlakult. a prírod. dedičstvo
 • Okrem vypĺňania záznamových kariet môžeš ako aktívny Stromák v rámci SOMBIO:

  - upraviť si vlastný profil, komunita
  - priraďovať si iných Stromákov za priateľov a písať si s nimi,
  - vytvárať vlastné skupiny a prispievať do diskusií
  - zdieľať dokumenty a fotografie,
  - vytvárať ankety a prieskumy.
 • Pre všetkých Stromákov počas celého školského roka navyše pripravujeme:
  10 sutazi - 10 pravidelných súťaží, v rámci ktorých súťažíš o ceny pre seba a svoj Klub,
  envitalent - pre tých, čo chcú ukázať viac, je tu súťaž Envitalent,
  casopis - každý mesiac nové číslo elektronického časopisu Strom,
  stromoviny - tipy na výlety a exkurzie v rámci newslettra Stromoviny.
             
 • Projekt bol podporený Islandom, Lichtenštajnskom a Nórskom prostredníctvom Programu Aktívne občianstvo a inklúzia, ktorý realizuje Nadácia Ekopolis v spolupráci s Nadáciou pre deti Slovenska a SOCIA – nadácia na podporu sociálnych zmien a Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR z programu PODPORA.

   
prihlasenie
Mapa bioprofilov:
mapa

Deň s arboristom v Ludaniciach

Deň s arboristom v Ludaniciach

sobota, 15. apríl 2017 14:18
autor: Vlado

Už sa stáva tradíciou, že víťazné Kluby jesennej súťaže Spoločenstvo stromov si hlavnú cenu, Deň s arboristom „vychutnávajú“ na jar, kedy sa predpokladá lepšie počasie. Výnimka však občas potvrdzuje pravidlo. Ale víťazov prvej úrovne náročnosti, neodradilo ani chladné aprílové počasie a toto atraktívne podujatie si mravce užívali plnými dúškami až do konca.


Krásne uniformovaní v červených mravčích šiltovkách, privítali náš tím členovia Klubu Mravenisko z Ludaníc pod vedením Henriety Káčerovej. Spolu s pánom riaditeľom sme starostlivo vybrali miesto ukážok arboristických prác a výsadby mladej brezy, ktorá už skrášľuje areál tejto peknej veľkej školy. Na úvod predstavil arborista Matej Štefunko z firmy Treecare svoje remeslo a výstroj, ktorá mu prináleží. Mravce sa horlivo zaujímali o náradie, techniku lezenia a ošetrovanie stromu, ktorého ukážku predviedol Maťo na zdravom javore. Jeho bystrému oku neunikol ani rozčesnutý gaštan, ktorý predstavoval hrozbu pre každého, kto sa pod jeho torzom pohyboval. Po dohode s kompetentnými predviedol tento profesionál výrub stromu, ktorého úspešný záver všetci ocenili búrlivým potleskom. Klub Mravenisko získal minulý rok v rámci regrantingu Stromu života dotáciu na zveľadenie svojho areálu formou výsadby stromov. Spôsobu ošetrenia a starostlivosti o tieto mladé stromky sme sa venovali v ďalšom bode programu podujatia. Všetky usilovné mravce si následne vyskúšali výkop jamy pre mladú brezu a spoločne sme zasadili nový strom, ktorý už teraz znamená oveľa viac, než spomienku na toto obohacujúce a vydarené podujatie.

Aktivita je realizovaná v rámci projektu podporeného z dotácie Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR „Programy pre mládež 2014 – 2020“,
ktoré administruje IUVENTA – Slovenský inštitút mládeže.

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

*